Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
00AJ146 IBM 1.2TB 10K 6Gbps SAS 2.5" Internal Hard Drive
from
$67.99
Ex Tax: $63.99
Product Description
IBM 1.2TB 10K 6Gbps SAS 2.5" Internal Hard Drive
Highlighted Features
- IBM
- 1.2TB
- 6Gbps
- SAS
- 2.5"
- Internal Hard Drive
- Retail Part #: 00AJ146
Note: All product details are provided by IBM.
This SED is designed to reduce the vulnerability of data at rest to potentially costly exposures of proprietary data resulting from Hard Drives being stolen - misplaced - or improperly disposed. Ideal for small and medium or distributed large enterprise businesses - IBM 1.8TB SAS 2.5-inch G3HS SED provides cost-effective advanced data security with AES 128 disk encryption. This SED offering also provides optimal 12 Gbps Hot-Swap SAS capability for your high-performance and high-availability System x environment.
Specification | |
| Brand: | IBM |
| Device Type: | Hard Drive |
| Storage Capacity: | 1.2TB |
| Spindle Speed: | 10K |
| Data Transfer Rate: | 6Gbps |
| Interface: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" |
| Operating Temperature: | 0° to 55°C |
| Device Supported: | Server |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2 l b |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |
Compatibility | ||
| N/A |