New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
XY986 Dell 2TB 7.2K 12Gbps SAS 2.5" 128MB 512e Internal Hard Drive
from
$100.93
Ex Tax: $94.99
Product Description
Dell 2TB 7.2K 12Gbps SAS 2.5" 128MB 512e Internal Hard Drive
Highlighted Features
- Dell
- 2TB
- 7.2K
- 12Gbps
- SAS
- 2.5"
- 128MB
- 512e
- Internal Hard Drive
- Retail Part #: XY986
- Optional Part #: 0XY986
Note: All product details are provided by Dell Enterprises.
This 2.5 SFF SAS 7.2K drive offers the advanced SAS 3.0 interface and operates at 12-Gb/s transfer rates. SAS 3.0 provides the next generation of signal and data integrity features making SAS ideally suited for use in high-end network storage applications
Hard Drive Specification | |
| Brand: | Dell |
| Product Type: | Internal Hard Drive |
| Storage Capacity: | 2TB |
| Interface: | Serial Attached SCSI |
| Data Transfer Rate: | 12 Gbps |
| Buffer Size : | 128 MB |
| Form Factor: | 2.5" |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2 lb |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |