Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
MG08ACA16TE Toshiba 16TB 7.2K SATA 6Gbps 3.5" Internal Hard Drive
from
$483.43
Ex Tax: $454.99
Product Description
Toshiba 16TB 7.2K SATA 6Gbps 3.5" Internal Hard Drive
Highlighted Features
- Toshiba
- 16TB
- 7.2K
- SATA
- 6Gbps
- 3.5"
- Internal Hard Drive
- Retail Part #: MG08ACA16TE
Note: All product details are provided by Toshiba.
This Toshiba’s Hard Drive innovative Stable Platter Technology minimizes vibrations by stabilizing the motor shaft at both ends.Your data is critical so don't risk it. Toshiba's advanced technologies have been developed to add security and assurance to the enterprise user.Use for Business Critical Enterprise Server and Storage Systems, Enterprise Storage Arrays, Cloud and Hyperscale Storage Systems, Big Data, Distributed File Systems, Enterprise Archive and Data Recovery Systems, Industrial Server and Storage Systems.
Hard Drive Specification: | |
| Brand: | Toshiba |
| Product Type: | Internal Hard Drive |
| Storage Capacity: | 16TB |
| Form Factor: | 3.5" |
| Spindle Speed: | 7.2K RPM |
| Data Transfer Rate: | 6Gbps |
| Interface: | SATA |
| Operating Temprature: | 50°F to 55°F |
| Reliability MTBF: | 2.5M Hour |
| Bytes/Sector: | 512e |
| Device Supported: | Server |
| Feature: | Hot-Plug |
Dimension | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 3 lb |