Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
H962F Dell 250GB 3Gbps 7.2K SATA 3.5" Internal Hard Drive
from
$20.19
Ex Tax: $19.00
Product Description
Dell 250GB 3Gbps 7.2K SATA 3.5" Internal Hard Drive
Highlighted Features
- Dell
- 250GB
- 3Gbps
- 7.2K
- SATA
- 3.5"
- Internal Hard Drive
- Retail Part #: H962F
Note: All product details are provided by Dell Enterprises.
The Dell 250GB 7.2K RPM SATA-3GBPS Hard Drive is designed to provide high performance, reliability, and capacity. It's suitable for use in enterprise and data center applications where fast data access and high storage capacity are critical.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | Dell |
| Product Type: | Hard Drive |
| Size: | 250GB |
| Interface: | SATA |
| Data Transfer Rate: | 3 Gbps |
| Rotational speed: | 7200 RPM |
| Seek time: | 8.5 ms |
| Buffer Size: | 16MB |
| Form Factor: | 3.5" |
| MTBF: | 1,200,000 hours |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 3 lb |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |