Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
- Stock: In Stock
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 804613-B21
- Weight: 3.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 804613-B21
Highlighted Features
- Hard Drive
- 200GB
- SATA
- Mixed Use
- 6Gb/s
- Hot-plug
- 2.5-Inches SFF
- Smart Carrier
- Tray Attached
- Retail Part #: 804613-B21
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise.
Do you need more performance from your HPE ProLiant Server series or HPE Synergy platforms? HPE Solid State Drives (SSDs) deliver exceptional performance and endurance while reducing power consumption for customers with applications requiring high random read and write IOPs performance. Categorized by Read Intensive (RI), Mixed Use (MU), and Write Intensive (WI), you can choose the right SSD that tailors to your workload demands. Also, you can prevent data loss and monitor the SSD life with HPE SmartSSD Wear Gauge compatibility in management tools. Leveraging NAND Flash technology, they support HPE ProLiant servers including Gen9 and server storage platforms. Available as Small Form Factor (SFF) and Large Form Factor (LFF) hot plug devices, non-hot plug SFF devices, and SFF Quick Release devices, you have great flexibility in your installation. These drives deliver higher performance, better latency, and more power-efficient solutions when compared with traditional rotating media.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HP |
| Type: | Solid State Drive |
| Size: | 200GB |
| Form Factor: | 2.5-Inches SFF |
| External Data Transfer Rate: | 6Gb/sec |
| Type: | Hot-swap |
| Generation: | SATA SSD |
| Device Supported: | Server |
| Enclosure: | Internal |
| Hot Pluggable: | Yes |
| Interface: | Serial ATA |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.45 kg |
| Height: | 5.5 in |
| Depth: | 8.75 in |
| Width: | 7.25 in |
Compatibility | ||
| ProLiant DL20 Gen9 | ProLiant BL660c Gen8 Gen9 | |
| ProLiant DL120 Gen9 | ProLiant DL160 Gen9 | |
| ProLiant DL180 Gen9 | ProLiant DL320e Gen9 | |
| ProLiant DL360e Gen8 | ProLiant DL380e Gen9 | |
| ProLiant DL360p Gen8 | ProLiant DL388 Gen9 | |
| ProLiant BL420c Gen8 | ProLiant BL460c Gen8 | |
| ProLiant BL465c Gen8 | ProLiant ML110 Gen9 | |
| ProLiant ML150 Gen9 | ProLiant ML310e Gen9 | |
| ProLiant ML350 Gen9 | ProLiant ML350e Gen9 | |
| ProLiant ML350p Gen9 | ProLiant SL230s Gen9 | |
| ProLiant SL250s Gen9 | ProLiant SL270s Gen8 Gen9 | |
| ProLiant XL170r Gen9 | ProLiant XL190r Gen9 | |
| ProLiant XL220a Gen9 | ProLiant XL230a Gen9 | |
| ProLiant XL250aGen9 | ||