Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
- Stock: 5
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 399542-B21
- Weight: 6.00kg
- Dimensions: 14.00cm x 6.00cm x 4.00cm
- MPN: 399542-B21
Product Description
HP 700W Hot Plug Redundant Power Supply
Highlighted Features
- HP
- 700W
- Hot Plug
- Redundant
- Power Supply
- Retail Part #: 399542-B21
- Option Part #: 412211-001 , 411076-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HP Common Slot (CS) Power Supplies share a common electrical and physical design that allows for hot-swap, tool-less installation into HP server and storage solutions. CS power supplies are available in multiple high-efficiency input and output options, allowing users to "right-size" a power supply for specific server/storage configurations and environments. This flexibility helps to minimize power waste, lower overall energy costs, and avoid "trapped" power capacity in the data center. A key part of the HP Thermal Discovery Services, CS Platinum/Platinum Plus Power Supplies provide the IT industry's highest level of power efficiency(94%), helping customers to reduce power requirements by up to 60W per server and reducing overall data center power requirements by up to 10% (as compared to ProLiant G6 power estimates). CS Platinum/Platinum Plus power supplies also enable HP Power Discovery Services which focus on increasing compute density while reducing data center outages.
Power Supply Specification | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Power Supply |
| Input Voltage: | 110 V AC to 115 V AC |
| Output Power: | 700 W |
| Upgrade Type: | System Specific |
| Hotpluggable: | Yes |
| Form Factor: | Plug in Module |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 6 lbs |
| Height: | 14 in |
| Depth: | 6 in |
| Width: | 4 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| For Proliant Dl360 G5 |