Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
- Stock: 4
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 756620-002
- Weight: 2.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 756620-002
Highlighted Features
- Hard Drive
- 480GB
- 6GB/s
- Value Endurance
- SATA
- 2.5-Inches SFF
- Smart Carrier
- Tray Attached
- Part #: 756620-002
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Do you need more performance from your HPE ProLiant Server series or HPE Synergy platforms? HPE Solid State Drives (SSDs) deliver exceptional performance and endurance while reducing power consumption for customers with applications requiring high random read and write IOPs performance. Categorized by Read Intensive (RI), Mixed Use (MU), and Write Intensive (WI), you can choose the right SSD that tailors to your workload demands. Also, you can prevent data loss and monitor the SSD life with HPE SmartSSD Wear Gauge compatibility in management tools. Leveraging NAND Flash technology, they support HPE ProLiant servers including Gen9 and server storage platforms. Available as Small Form Factor (SFF) and Large Form Factor (LFF) hot plug devices, non-hot plug SFF devices, and SFF Quick Release devices, you have great flexibility in your installation. These drives deliver higher performance, better latency, and more power-efficient solutions when compared with traditional rotating media.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HP |
| Size: | 480GB |
| Data Transfer Rate: | 6GB/s |
| Generation: | SATA SSD |
| Form Factor: | 2.5" SFF |
| Type: | Hot-swap |
| Product Type: | Solid State Drive |
| Device Supported: | Server |
| Hot Pluggable: | Yes |
| Form Factor: | Internal |
| Host Interfaces: | Serial ATA |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 450 g |
| Dimensions: | 9" x 7.5" x 5.5" |
| Compatibility | ||
| ProLiant BL460c Gen9 | ProLiant DL120 Gen9 | |
| ProLiant DL160 Gen9 | ProLiant DL180 Gen9 | |
| ProLiant DL320e Gen8 v2 | ProLiant DL360 Gen9 | |
| ProLiant DL380 Gen9 | ProLiant DL388 Gen9 | |
| ProLiant DL580 Gen8 | ProLiant ML150 Gen9 | |
| ProLiant ML310e Gen8 v2 | ProLiant ML350 Gen9 | |
| ProLiant WS460c Gen8 | ||