697631-001 HP 1.2TB 6G SAS 10K rpm 2.5" SFF SC Enterprise Hard Drive
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 697631-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- Hard Drive
- 1.2TB
- hot-swap
- 6GB/s
- SAS
- 2.5-Inches SFF
- Tray Attached
- Retail Part #: 697631-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Do your servers need high-performance SAS disk drives for both your mission-critical and storage driven applications? HPE Server SAS Hard Drives for enterprise and midline applications deliver high-performance solutions for hosting high transaction based applications. They are available in HPE Smart Carrier, HPE Standard Hot Plug Carrier and HPE Non-hot Plug Carrier. HPE Server SAS Hard Drives are available in 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SAS interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage, performance, reliability and data integrity are crucial.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HP |
| Size: | 1.2TB |
| Data Transfer Rate: | 6.0Gb/sec |
| Generation: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF |
| Type: | Hot-swap |
| Product Type: | Hard Drive |
| Device Supported: | Server |
| Rotational Speed: | 10,000 rpm |
| Hot Pluggable: | Yes |
| Interfaces: | Serial Attached SCSI |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.45 kg |
| Height: | 0.6 in |
| Depth: | 4.7 in |
| Width: | 3 in |
Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature: | 35°C |
| Max Operating Temperature: | 95°F |
| Compatibility | ||
| ProLiant BL420c Gen8 | ProLiant DL380p Gen8 | |
| ProLiant BL460c Gen8 | ProLiant DL385p Gen8 | |
| ProLiant BL465c Gen8 | ProLiant DL560 Gen8 | |
| ProLiant BL660c Gen8 | ProLiant ML310e Gen8 | |
| ProLiant DL160 Gen8 | ProLiant ML350e Gen8 | |
| ProLiant DL320e Gen8 | ProLiant ML350p Gen8 | |
| ProLiant DL360e Gen8 | ProLiant SL230s Gen8 | |
| ProLiant DL360p Gen8/SE | ProLiant SL250s Gen8 | |
| ProLiant DL380e Gen8 | ||