625030-002 HP 2TB 7.2K 6G 3.5-Inch SAS LFF w/ Smart Carrier Hard Drive
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 625030-002
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- Hard Drive
- 2TB
- Hot-swap
- 6GB/s
- SAS
- 3.5-Inches LFF
- Smart Carrier Tray Attached
- Part #: 625030-002
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Do your servers need high-performance SAS disk drives for both your mission-critical and storage driven applications? HPE Server SAS Hard Drives for enterprise and midline applications deliver high-performance solutions for hosting high transaction based applications. They are available in HPE Smart Carrier, HPE Standard Hot Plug Carrier and HPE Non-hot Plug Carrier. HPE Server SAS Hard Drives are available in 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SAS interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage, performance, reliability and data integrity are crucial.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HP |
| Size: | 2TB |
| Data Transfer Rate: | 600 MBps |
| Form Factor: | 3.5" LFF |
| Type: | Hot-swap |
| Generation: | SAS |
| Bytes per Sector: | 512 |
| Max Seek Time: | 18.2 ms |
| Average Seek Time: | 8.5 ms |
| Hot Pluggable: | Yes |
| Interface: | Serial Attached SCSI 2 |
| Rotational Speed: | 7200 rpm |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1.6 lbs |
| Height: | 1.1 in |
| Depth: | 6.7 in |
| Width: | 4.2 in |
Temperature Specifications | |
| Min Operating Temperature: | 50 °F |
| Max Operating Temperature: | 95 °F |
Compatibility | ||
| ProLiant BL420c Gen8 | ProLiant DL388 Gen9 | |
| ProLiant BL460c Gen8 | ProLiant DL560 Gen8 | |
| ProLiant BL465c Gen8 | ProLiant MicroServer Gen8 | |
| ProLiant BL660c Gen8 | ProLiant ML110 Gen9 | |
| ProLiant DL60 Gen9 | ProLiant ML110e Gen8 | |
| ProLiant DL60 Gen9 | ProLiant ML150 Gen9 | |
| ProLiant DL80 Gen9 | ProLiant ML30 Gen9 | |
| ProLiant DL120 Gen9 | ProLiant ML310e Gen8 | |
| ProLiant DL160 Gen8/Gen9 | ProLiant ML350 Gen9 | |
| ProLiant DL180 Gen9 | ProLiant ML350e Gen8 | |
| ProLiant DL20 Gen9 | ProLiant ML350p Gen8 | |
| ProLiant DL320e Gen8 | ProLiant SL4540 Gen8 | |
| ProLiant DL360 Gen9 | ProLiant SL4545 Gen7 | |
| ProLiant DL360e Gen8 | ProLiant SL210t Gen8 | |
| ProLiant DL380 Gen9 | ProLiant SL230s Gen8 | |
| ProLiant DL380e Gen8 | ProLiant SL250s Gen8 | |
| ProLiant DL380p Gen8 | ProLiant SL270s Gen8 | |
| ProLiant DL385p Gen8 | ||