811546-B21 HP Ethernet 1Gb Quard Port 366T Adapter
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 811546-B21
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 1Gb
- 366T
- PCI Express 2.1 x4
- Quad Port
- Ethernet Network Adapter
- Retail Part #: 811546-B21
- Option Part #: 816551-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HP Ethernet 1Gb 4-port 366T Adapter features the next generation of Ethernet integration offering in a single chip solution, further reducing power requirements for 4 ports of 1Gb Ethernet. The HP 366T is PCI Express 2.1 x4 based on the latest Intel® Ethernet Controller I350 designed for use with select HP ProLiant Gen9 rack, tower and density optimized servers.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Gigabit Ethernet Card |
| Media Type Supported: | Twisted Pair |
| Model: | 366T |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Data Link Protocol: | GigE |
| Interface: | PCI-Express 2.1 x4 |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Network Technology: | 10/100/1000Base-T |
| Device Supported: | Server |
| Total Number of Ports: | Quad |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.45 kg |
| Height: | 2.5" |
| Depth: | 9.8" |
| Width: | 8.3" |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant DL180 Gen9 | HP ProLiant DL80 Gen9 | |
| HP ProLiant DL20 Gen9 | HP ProLiant ML110 Gen9 | |
| HP ProLiant DL560 Gen9 | ||