Y6W8N Dell 2TB 2.5-inches SAS 7.2K 12G 128M SE 512n Nearline G14 Hard Drive
- Brand: DELL
- Product Code: Y6W8N
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- Hard Drive
- 2 TB
- SAS
- 12Gb/s
- Hot-swap
- 2.5-Inches SFF
- Tray Attached
- Hot Plug
- Nearline
- Retail Part #: Y6W8N
Note: All product details are provided by Dell.
Do your servers need high-performance SAS disk drives for both your mission-critical and storage driven applications? Dell puts its Enterprise Hard Drive offerings through a rigorous validation process before they are ever considered as additions to its line of PowerVault storage systems and PowerEdge servers. Only the very best drives meeting exacting specifications such as those for performance, duty cycles, Mean Time Between Failure (MTBF) and rotational vibration necessary for an enterprise-level environment are accepted for customer usage.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | Dell |
| Size: | 2 TB |
| Form Factor: | 2.5" |
| External Data Transfer Rate: | 12Gb/sec |
| Rotational Speed: | 7200 Rpm |
| Generation: | SAS |
| Drive Type: | Hot Plug |
| Device Supported: | Server |
| Features: | 512N |
| Interface: | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Buffer: | 128 m |
| Enclosure: | Internal |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1 lb |
| Width: | 2.7 in |
| Depth: | 4 in |
| Height: | 0.4 in |
Compatibility | ||
| POWEREDGE 4630 | POWEREDGE R730 | |
| POWEREDGE T630 | POWEREDGE R730XD | |
| POWEREDGE R430 | POWEREDGE T430 | |
| POWEREDGE T330 | POWEREDGE T640 | |
| POWEREDGE T440 |



