WD Ultrastar DC HC530 14TB 7.2K SATA 6Gbps 512MB 3.5" WUH721414ALE6L4 Hard Drive
- Brand: WESTERN DIGITAL
- Product Code: WUH721414ALE6L4
- Availability: In Stock
Product Description
WD Ultrastar DC HC530 14TB 7.2K SATA 6Gbps 512MB 3.5" Hard Drive
Highlighted Features
- WD
- Ultrastar
- DC HC530
- 14TB
- 7.2K
- SATA
- 6Gbps
- 512MB
- 3.5"
- Internal Hard Drive
- Retail Part #: WUH721414ALE6L4
Note: All product details are provided by Western Digital.
Western Digital DC HC530 14TB 7.2K SATA 6Gbps 512MB 3.5" drives offer the highest performance options and provide a wider selection of choices to satisfy a wide range of applications. These drives are positioned at the top of the Western Digital HDD line.
Drive Specification | |
| Brand: | Western Digital |
| Product Line: | Ultrastar |
| Storage Capacity: | 14TB |
| Data Transfer Rate: | 6Gbps |
| Form Factor: | 3.5" |
| Average Latency: | 4.16 ms |
| Buffer Size: | 512MB |
| Interface: | SATA |
| Spindle Speed: | 7200 RPM |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 3 lb |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |
Temperature Specifications | |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |