ST4000NM0034 HP 4TB 7.2K rpm 3.5" LFF 12G SAS SC 512e MDL Hard Drive
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: ST4000NM0034
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- Hard Drive
- 4TB
- SAS
- 12Gb/s
- Midline
- Hot-swap
- 3.5-Inches LFF
- Smart Carrier Tray Attached
- Retail Part #: ST4000NM0034
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Do your servers need high-performance SAS disk drives for both your mission-critical and storage driven applications? HPE Server SAS Hard Drives for enterprise and midline applications deliver high-performance solutions for hosting high transaction based applications. They are available in HPE Smart Carrier, HPE Standard Hot Plug Carrier and HPE Non-hot Plug Carrier. HPE Server SAS Hard Drives are available in 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SAS interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage, performance, reliability and data integrity are crucial.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HP |
| Size: | 4TB |
| Form Factor: | 3.5" LFF |
| Data Transfer Rate: | 12Gb/sec |
| Type: | Hot-swap |
| Generation: | SAS |
| Bytes per Sector: | 512 |
| Enclosure: | Internal |
| Hot Pluggable: | Yes |
| Interface: | Serial-Attached SCSI 3 |
| Rotational Speed: | 7200 rpm |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2.4 pounds |
| Height: | 0.6 in |
| Depth: | 4.7 in |
| Width: | 3 in |
Temperature Specifications | |
| Min Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Operating Temperature: | 95 °F |
Compatibility | ||
| ProLiant DL20 Gen9 | ProLiant DL80 Gen9 | |
| ProLiant DL60 Gen9 | ProLiant ML30 Gen9 | |
| ProLiant DL180 Gen9 | ProLiant ML110 Gen9 | |
| ProLiant DL320e Gen8 | ProLiant ML350 Gen9 | |
| ProLiant DL360p Gen8 | ||