ST2000NM0055 Seagate 2TB 7.2K RPM SATA 6Gbps 3.5" 128MB Cache Hard Drive
- Brand: Seagate
- Product Code: ST2000NM0055
- Availability: In Stock
Product Description
Seagate 2TB 7.2K RPM SATA 6Gbps 3.5" LFF 128MB Cache Hard Drive
Highlighted Features
- Hard Drive
- 2TB
- 6Gbps
- SATA
- 3.5" LFF
- 128MB Cache
- Retail Part #: ST2000NM0055
Note: All product details are provided by Seagate
Seagate ST2000NM0055 is a 2TB, 3.5-inch enterprise-class SATA hard drive designed for 24/7 operation in servers and data centers. It features a 7200 RPM spindle speed, 128MB cache, and a SATA 6Gb/s interface for high performance and reliability in demanding workloads.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | Seagate |
| Size: | 2TB |
| Data Transfer Rate: | 6GB/s |
| Form Factor: | 3.5" LFF |
| Cache: | 128MB |
| Average Latency: | 4.16ms |
| Ports: | Single Port |
| Interface: | Serial ATA |
| Spindle Speed: | 7200RPM |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 3 lb |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |
Temperature Specifications | |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Max Operating Temperature: | 60C° |