QW972-63001 HP SN1000Q 16Gb 2-Ports PCI-e 3.0 x4 Fibre Channel HBA
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: QW972-63001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 16GB
- Host Bus Adapter
- Fiber Channel
- Dual Port
- PCI-Express 3.0 x4
- Part #: QW972-63001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
QW972A HP StoreFabric SN1000Q 16Gb Fibre Channel Dual-Ports PCI Express 3.0 x4 Host Bus Adapter. HPE StoreFabric 16Gb Host Bus Adapters are designed to support ProLiant Servers with PCI-Express slots to connect to Hewlett Packard Enterprise Storage Arrays using the 16/8/4 Gb Fibre Channel protocol.. This HBA is ideal for driving cost-effective & reliable..
Host Bus Adapter Specification | |
| Brand: | HP |
| Device Type: | Host Bus Adapter |
| Product Model: | SN1000Q |
| Product Line: | StoreFabric |
| Data Transfer Rate: | 16 Gbit/s |
| Product Type: | Fibre Channel HBA |
| Min Operating Temperature: | 32 °F |
| Max Operating Temperature: | 131 °F |
| Host Interface: | PCI Express |
| Host Bus: | PCI-e 3.0 x4 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Number of Ports: | Dual |
| Interface: | 2 x 16Gb Fibre Channel |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Height: | 4.7 in |
| Width: | 0.6 in |
| Depth: | 6.6 in |
| Compatibility | ||
| HPE ProLiant DL360e Gen8 | HPE ProLiant DL380 Gen7 | |
| HPE ProLiant DL385 Gen7 | HPE ProLiant DL580 Gen7 | |
| HPE ProLiant ML350p Gen8 |