P02763-001 HP 960GB TLC 12G SAS RI DSF 2.5" Smart Carrier SSD Drive
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: P02763-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- Hard Drive
- 960GB
- SSD
- Smart Carrier
- Digitally Signed Firmware
- 2.5-Inches SFF
- Tray Attached
- Part #: P02763-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Do your servers need high-performance SSD disk drives for both your mission-critical and storage driven applications? HPE Server SSD Hard Drives for enterprise and midline applications deliver high-performance solutions for hosting high transaction based applications. They are available in HPE Smart Carrier, HPE Standard Hot Plug Carrier and HPE Non-hot Plug Carrier. HPE Server SSD Hard Drives are available in 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SAS interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage, performance, reliability and data integrity are crucial.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HP |
| Size: | 960GB |
| Form Factor: | 2.5" SFF |
| Wireless LAN: | No |
| Type: | SSD |
| Generation: | SAS SC SSD |
| Ports: | Dual Port |
| Device Supported: | Server |
| Enclosure: | Internal |
| Hot Pluggable: | Yes |
| Interface: | SATA |
| Feature: | Read Intensive |
| Drive Tray: | Smart Carrier |
Characteristics: | |
| Drive Height: | 7Mm |
| Drive Width: | 2.5 Inches |
| Sequential Reads: | 1080 Mbps |
| Sequential Writes: | 1030 Mbps |
| Power: | 9W |
Compatibility | ||
| Hp Proliant DL160 Gen8,9 | Hp Proliant DL360 Gen8,9 | |
| Hp Proliant DL560 Gen8,9 | Hp Proliant DL580 Gen8,9 | |
| Hp Proliant ML110 Gen8,9 | Hp Proliant XL170r Gen9 | |
| Hp Proliant XL190r Gen9 | Hp Proliant XL220a Gen9 | |
| Hp Proliant XL230a Gen9 | Hp Proliant XL250a Gen9 |



