N85XX Dell 3.84TB 12Gbps SAS 2.5" Read Intensive Solid State Drive
- Brand: DELL
- Product Code: N85XX
- Availability: In Stock
Product Description
Dell 3.84TB 12Gbps SAS 2.5" Read Intensive Solid State Drive 0N85XX
Highlighted Features
- Dell
- 3.84TB
- 12Gbps
- Serial Attached SCSI
- 2.5"
- Read Intensive
- Solid State Drive
- Retail Part #: N85XX
Note: All product details are provided by Dell.
Dell offers different solid-state drive (SSD) solutions to meet different customer needs. Enterprise SSDs as a class are unique to client or consumer-based SSD in terms of reliability - performance and architecture. While consumer-based SSDs - such as those utilized in notebooks are designed with a focus on consumer-based workloads - rigidity and battery life - enterprise-class SSDs are designed around enterprise application I/O (input/output) requirements with the primary attribute focus being on random I/O performance and reliability.
Specification | |
| Brand: | Dell |
| Device Type: | Solid State Drive |
| Storage Capacity: | 3.84TB |
| Data Transfer Rate: | 12Gbps |
| Interface: | Serial Attached SCSI |
| Form Factor: | 2.5" |
| Best Use: | Read Intensive |
| Sequential Read: | 2100 Mbps |
| Sequential Write: | 2100 Mbps |
| 4K Random Read: | 370,000 IOPS |
| 4K Random Write: | 55,000 IOPS |
| MTBF: | 2.5 Million Hours |
| Operating Temperature: | 0° to 55°C |
| Device Supported: | Server |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2 l b |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |
Compatibility | ||
| PowerEdge C6420 | PowerEdge R740xd | |
| PowerEdge R640 | PowerEdge R740 | |
| PowerEdge R7415 | PowerEdge R7425 | |
| PowerEdge R840 | PowerEdge R940 | |
| PowerEdge R940xa | PowerEdge Nx3240 | |