KVR32N22D8/16 Kingston 16GB PC4-25600 DDR4-3200MHz CL22 Non-ECC Dual Rank Memory
- Brand: KINGSTON
- Product Code: KVR32N22D8-16
- Availability: In Stock
Product Description
Kingston 16GB PC4-25600 DDR4-3200MHz CL22 Non-ECC Dual Rank Memory
Highlighted Features
- Kingston
- 16GB
- PC4-25600
- DDR4-3200MHz
- CL22
- Non-ECC
- Dual Rank
- Memory Module
- Retail Part #: KVR32N22D8/16
Note: All product details are provided by Kingston Technology.
All Kingston memory modules must perform properly to ensure maximum performance. Therefore, Kingston has developed an industry leading quality process to ensure that Kingston memory delivers superior quality, performance, and 100% compatibility with the computing system the module is designed for.
Memory Specification | |
| Brand: | Kingston |
| Size: | 16GB |
| Memory Speed: | 3200MHz |
| Memory Specification: | PC4-25600 |
| Memory Standard: | DDR4 |
| Type: | Memory |
| Memory Technology: | DDR4 SODIMM |
| Features: | DualRank |
| CAS Latency: | CL22 |
| Form Factor: | DIMM |
| Error Correction: | NON-ECC |
| Number of Pins: | 288-pin |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1 lb |
| Dimensions:: | 10 x 8 x 4 in |
Slot Required | |
| Form Factor: | SO-DIMM |
| Qty: | 1 |