JW255A HP Aruba Instant AP-27 US 802.11n/ac Dual Radio Wireless Access Point
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: JW255A
- Availability: In Stock
Product Description
HP Aruba Instant AP-27 US 802.11n/ac Dual Radio Wireless Access Point
Highlighted Features
- HP
- Aruba Instant
- IAP-275
- US 802.11n/ac
- Dual Radio
- Wireless Access Point
- Retail Part #: JW255A
- Optional Part #: JW255-61001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise.
The HP Aruba Instant IAP-275 270 Series Outdoor Access Points deliver gigabit Wi-Fi performance to 802.11ac mobile devices under any weather conditions. It’s the only outdoor AP that enables 802.11n clients to operate three-times faster at greater distances.
Wireless Access Point | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Wireless Access Point |
| Product Series: | 270 |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ac |
| Wireless Transmission Speed: | 1.30 Gbit/s |
| Frequency Band: | 5 GHz - 2.40 GHz |
| Antennas: | 3 Internal Antennas |
| Form Factor: | Wall and Ceiling Mountable |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 3 lb |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |