JG709-60001 HPE X140 40GB QSFP+ MPO 300m 850nm CSR4 Transceiver Module
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: JG709-60001
- Availability: In Stock
Product Description
HPE X140 40GB QSFP+ MPO 300m 850nm CSR4 Transceiver Module
Highlighted Features
- HPE
- X140
- 40GB
- QSFP+
- MPO
- 300m
- 850nm
- CSR4
- Transceiver Module
- Part #: JG709-60001
Note: All product details are provided by Hewlett Packard Enterprise.
The QSFP+ module is designed for use in 40GBASE Ethernet throughput up to 400m over multimode fiber (MMF) using a wavelength of 850nm via an MTP/MPO-12 connector. It is compliant with QSFP+ MSA, IEEE 802.3ba 40GBASE-SR4, and IEEE 802.3ae 10GBASE-SR standard. It is a parallel 40Gbps Quad Small Form-factor Pluggable (QSFP) optical module that provides increased port density and total system cost savings. With these features, this easy-to-install, hot-swappable transceiver is suitable to be used in various applications, such as data centers, high-performance computing networks, enterprise cores, and distribution layers.
Transceiver | |
| Brand: | HPE |
| Device Type: | Transceiver Module |
| Data Transfer Rate: | 40Gbps |
| Data link Protocol: | 40 Gigabit Ethernet |
| Optical Wavelength: | 850nm |
| Max Distance: | 300m |
| Port Type: | QSFP+ |
| Connector Type: | MPO |
| Fiber Mode Supported: | Multi-mode |
| Network Technology: | 40GBase-SR4 |
| Power Consumption: | 3.5 W |
| Operating Temprature: | 0 to 70°C |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Connectivity Technology: | Wired |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 1 lb |
Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly: | Yes |