JG325B HP X140 40Gbps 40GBase-SR4 100m 850nm Multi-mode Fiber QSFP+ Transceiver
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: JG325B
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 40Gbps
- 40GBase-SR4
- 100m 850nm
- Multi-mode Fiber
- Transceiver Module
- Retail Part #: JG325B
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Information technology professionals rely on HP quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increase, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HP provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.__HP provides a variety of networking solutions to keep your home or business connected. There's a networking choice for every budget, setting and level of expertise.
Transceiver | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | QSFP+ |
| Application / Usage: | Data Networking |
| Interfaces / Ports: | 1 x MPO 40GBase-SR4 Network |
| Network Technology: | 40GBase-SR4 |
| Media Type Supported: | Optical Fiber |
| Data Transfer Rate: | 40Gbps |
| Ethernet Technology: | 40 Gigabit Ethernet |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 6.35 oz |
| Height: | 2.5 in |
| Depth: | 8.9 in |
| Width: | 4.9 in |
Miscellaneous | |
| Environmental Certification: | Server/Workstation |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Expansion / Connectivity | ||
| Interfaces | 1 x MPO 40GBase-SR4 Network |