HPE J9737A 1050W Aruba X332 110-240 VAC 54V DC Networking Switch Power Supply
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: J9737A
- Availability: In Stock
Product Description
HPE 1050W Aruba X332 110-240 VAC 54V DC Networking Switch Power Supply
Highlighted Features
- HP
- 1050W
- Aruba X332
- 110-240 VAC
- 54V DC
- Switch Power Supply
- Retail Part #: J9737A
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The J9737A is a 1050W power supply designed for the Aruba X332 series. It is a hot-plug, redundant power supply that operates at an input voltage range of 110-240V AC and provides an output voltage of 54V DC. The power supply has a high efficiency rating and is designed for reliability and long-term operation.
Power Supply Specification | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Power Supply |
| Input Voltage: | 110 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage: | 54 V DC |
| Output Power: | 1050 W |
| Frequency Required: | 50 GHz - 60 GHz |
| Fan: | Internal |
| Hotpluggable: | Yes |
| Form Factor: | Plug in Module |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1 lb |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | Server |
| Environmentally Friendly: | Yes |