J8436-69001 HP ProCurve 10Gbps Multi-mode Fiber 300m 850nm Transceiver
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: J8436-69001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 10Gbps
- SFP+
- 10GBase-SR
- Multi-mode Fiber
- 300m 850nm
- Transceiver Module
- Retail Part #: J8436-69001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
An X2 form-factor transceiver that supports the 10-Gigabit SR standard, providing 10-Gigabit connectivity up to 300 meters on multimode fiber. An X2 form-factor transceiver that supports the 10-Gigabit SR standard, providing 10-Gigabit connectivity up to 300 meters on multimode fibre.
Transceiver | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Expansion Module |
| Product Name: | 10 Gbe X2-SC SR Optic Transceiver |
| Application / Usage: | Data Networking |
| Interfaces / Ports: | 1 x SC Duplex 10GBase-SR |
| Media Type Supported: | Optical Fiber |
| Data Transfer Rate: | 10Gbps |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology: | 10GBase-SR |
| Optical Wavelength: | 850nm |
| Distance Supported: | 300 m |
| Fiber Mode Supported: | Multi-mode |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 160 g |
| Height: | 1.1 cm |
| Depth: | 8.8 cm |
| Width: | 3.6 cm |
Miscellaneous | |
| Environmental Certification: | Server/Workstation |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility |