J4860-69201 HP ProCurve 1Gbps 1000Base-ZX Single-mode Fibre 80km 1550nm Transceiver
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: J4860-69201
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 1Gbps
- 1550nm
- 1000Base-ZX
- SFP
- Single-mode Fibre
- Transceiver Module
- Part #: J4860-69201
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
ProCurve Gigabit-LH-LC Mini-GBIC is a small form factor pluggable (SFP) gigabit LH transceiver that provides a full-duplex gigabit solution up to 70 km on singlemode fibre.
Transceiver | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | SFP (mini-GBIC) |
| Product Line: | ProCurve |
| Product Name: | HPE X121 1G SFP LC LH Transceiver |
| Application / Usage: | Data Networking |
| Interfaces / Ports: | 1 x LC 1000Base-LH |
| Fibre Mode Supported: | Single-mode |
| Data Transfer Rate: | 1Gbps |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet |
| Wavelength: | 1550nm |
| Max Distance: | 80km |
| Network Technology: | 1000Base-ZX |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.04 lb |
| Height: | 0.5" |
| Depth: | 2.2" |
| Width: | 0.6" |
Miscellaneous | |
| Environmental Certification: | Server/Workstation |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Other Informantion | Connector: | Duplex LC |