Hynix HMCG94AGBRA177N 64GB PC5-44800 DDR5-5600 RDIMM ECC Reg Dual Rank Memory
- Brand: HYNIX
- Product Code: HMCG94AGBRA177N
- Availability: In Stock
Product Description
Hynix 64GB PC5-44800 DDR5-5600 RDIMM ECC Reg Dual Rank Memory
Highlighted Features
- Hynix
- 64GB
- PC5-44800
- DDR5-5600
- ECC Registered
- CL46
- 2Rx4
- Memory Module
- Retail Part #: HMCG94AGBRA177N
Note: All product details are provided by Hynix.
Hynix HMCG94AGBRA177N is a high-performance 64GB DDR5-5600MHz (PC5-44800) ECC Registered RDIMM server memory module. Designed for data-intensive workloads in servers and workstations, this 2Rx4 dual-rank module operates at (1.1) with a CL46 CAS latency. It is a 288-pin module, often used in enterprise environments for enhanced reliability and speed.
Memory Specification | |
| Brand: | Hynix |
| Size: | 64GB |
| Memory Specification | PC5-44800 |
| Data Transfer Rate: | 5600MT/s |
| Memory Type: | RDIMM |
| Error Correction: | Registered ECC |
| Rank: | 2Rx4 |
| Voltage: | 1.1V |
| Latency Timings: | CL46 |
| Number of Pins: | 288-Pin |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1 lb |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 |
Slot Required | |
| Qty: | 1 |