AJ762B HP 81E 8Gb 1-port PCIe Fibre Channel Host Bus Adapter
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: AJ762B
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 8GB
- Host Bus Adapter
- Fibre Channel
- PCI-Express
- Single Port
- Retail Part #: AJ762B
- Option Part #: 697889-001, AJ762-63003
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Delivers twice the performance of 8 Gb FC HBAs for enterprises looking for SAN connectivity solutions to have unmatched performance, reliability, and server utilization.
Host Bus Adapter Specification | |
| Brand: | HP |
| Device Type: | Host Bus Adapter |
| Data Transfer Rate: | 8 Gb/s |
| Product Type: | Fibre Channel |
| Host Interface: | PCI Express x8 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Number of Ports: | Single |
| Connectivity Media: | Multi-Mode |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 12.8 ounces |
| Height: | 3 in |
| Depth: | 10 in |
| Width: | 14 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| ProLiant DL160 Gen8 | ProLiant DL388 Gen9 | |
| ProLiant DL170e Gen6 | ProLiant DL560 Gen8 | |
| ProLiant DL360 Gen9 | ProLiant DL580 Gen8 | |
| ProLiant DL360e Gen8 | ProLiant ML150 Gen9 | |
| ProLiant DL380 Gen9 | ProLiant ML350 Gen9 | |
| ProLiant DL380e Gen8 | ProLiant ML350p Gen8 | |
| ProLiant DL385p Gen8 | ||