872509-001 HPE 1.6TB 2.5" SAS 12Gbps Mixed Use SC SSD Hard Drive
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 872382-B21
- Availability: In Stock
Product Description
HPE 1.6TB 2.5" SAS 12Gbps Mixed Use SC SSD Hard Drive
Highlighted Features
- HPE
- 1.6TB
- SAS
- 2.5"
- 12Gbps
- Mixed Use
- Smart Carrier
- Tray Attached
- Part #: 872509-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise.
HPE Enterprise Solid State Drives (SSDs) deliver exceptional performance and endurance while reducing power consumption for customers with applications requiring high random read and write IOPs performance. You can prevent data loss and monitor the SSD life with HPE SmartSSD Wear Gauge compatibility in management tools.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HPE |
| Device Type: | Hard Drive |
| Capacity: | 1.6TB |
| Data Transfer Rate: | 12Gbps |
| Interface: | Serial Attached SCSI |
| Form Factor: | 2.5" |
| Carrier Type: | Smart Carrier |
| Best Use: | Mixed Use |
| Flash Memory Type: | Multi-level Cell |
| Random Read: | 125000 Iops |
| Random Write: | 93000 Iops |
| Features: | Hot Swap |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2 lb |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
Compatibility | ||
| Proliant DL20 (G10) | Proliant DL20 (G10) | |
| Proliant DL60 (G10) | Proliant DL80 (G10) | |
| Proliant ML30 (G10) | Proliant ML110 (G10) | |
| Proliant ML350 (G10) |