819199-001 HPE 8TB 7.2K 12G SAS 3.5" LP 512e Hard Drive
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 819199-001
- Availability: In Stock
Product Description
HPE 8TB 7.2K 12G SAS 3.5" LP 512e Hard Drive
Highlighted Features
- HPE
- 8TB
- 7.2K
- 12Gbps
- SAS
- 3.5"
- Hot-Swap
- Low Profile Carrier
- Tray Attached
- Part #: 819199-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise.
HPE SAS Enterprise and Midline Hard Drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. The HPE SAS Enterprise and Midline Hard Drives comes in 3.5in (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability - enterprise-class data storage where performance - reliability and data integrity are crucial.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HPE |
| Device Type: | Hard Drive |
| Capacity: | 8TB |
| Interface: | Serial Attached SCSI |
| Carrier Type: | Low Profile |
| Storage Format: | HDD Only |
| Rotation Speed: | 7200 RPM |
| Average Seek Time: | 8.5 ms |
| Form Factor: | 3.5" |
| Data Transfer Rate: | 12Gbps |
| Byte Sector: | 512e |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 3 lbs |
| Dimension: | 10 X 8 X 4 in |
Compatibility | ||
| Proliant DL20 (G10) | Proliant DL160 (G10) | |
| Proliant DL325 (G10 G10+) | Proliant DL360 (G10+) | |
| Proliant DL380 (G10+) | Proliant DL385 (G10+) | |
| Proliant ML110 (G10) | Proliant ML350 (G10) |