805337-B21 HPE 8TB 7.2K SAS 12Gbps 3.5" Midline 512n Hard Drive
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 805337-B21
- Availability: In Stock
Product Description
HPE 8TB 7.2K SAS 12Gbps 3.5" Midline 512n Hard Drive
Highlighted Features
- HPE
- 8TB
- 7.2K
- SAS
- 12Gbps
- 3.5"
- Midline
- 512n
- Tray Attached
- Retail Part #: 805337-B21
- Option Part #: 805344-001, 791394-002
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise.
HPE SAS Enterprise and Midline Hard Drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HPE hot plug carriers or non-hot plug. The HPE SAS Enterprise and Midline Hard Drives come in both 2.5in (SFF) and 3.5in (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability - enterprise-class data storage where performance - reliability and data integrity are crucial.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HPE |
| Device Type: | Hard Drive |
| Capacity: | 8TB |
| Data Transfer Rate: | 12Gbps |
| Interface: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" |
| Spindle Speed: | 7200 RPM |
| Carrier Type: | Low Profile |
| Bytes/Sector: | 512n |
| Seek Time: | 8.5 ms |
| Operating Temprature: | 0 °C - 55 °C |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 3 lb |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
Compatibility | ||
| Proliant DL20 (G10) | Proliant DL160 (G10) | |
| Proliant DL325 (G10) | Proliant ML110 (G10) | |
| Proliant ML350 (G10) | Proliant DL20 (G10+) | |
| Proliant DL325 (G10+) | Proliant DL345 (G10+) | |
| Proliant DL360 (G10+) | Proliant DL365 (G10+) | |
| Proliant DL380 (G10+) | Proliant DL385 (G10+) |