804842-001 HP 4GB (1x4GB) Single Rank x8 DDR4-2133 PC4-17000 Registered Standard Memory Kit
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 804842-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- Memory
- 4GB
- HP
- Single Rank
- CL15
- PC4-17000
- DDR4-2133MHz
- ECC Registered
- Memory Speed 2133MHz
- Part #: 804842-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HP Standard memory is designed for 10/100 series rack and tower server. Best price HP qualified standard memory. Best quality and work at Intel reference speed.
Ram Specification | |
| Brand: | HP |
| Size: | 4GB |
| RAM Features: | Single Rank |
| Memory Specification: | PC4-17000 |
| Memory Speed: | 2133MHz |
| Type: | Memory |
| Number of Modules: | 1 x 4 GB |
| Memory Technology: | DDR4 SDRAM |
| Data Integrity Check: | ECC |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Number of Pins: | 288-pin |
| Cas Latency: | CL15 |
| Registered or Buffered: | Registered |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.20 lb |
| Width: | 3.5 in |
| Length: | 7.8 in |
Physical Characteristics | |
| Number of Pins: | 288-pin |
| Form Factor: | DIMM |
| Compatibility | ||
| ProLiant DL120 Gen9 | ProLiant DL80 Gen9 | |
| ProLiant ML110 Gen9 | ||