7H4CN Dell PERC H730p Mini Mono 2GB PCIe 12GBps SAS SATA RAID Controller
- Brand: DELL
- Product Code: 7H4CN
- Availability: In Stock
Product Description
Dell PERC H730p Mini Mono 2GB PCIe 3.0 x8 12GBps SAS SATA RAID Controller
Highlighted Features
- Dell
- H730p
- PowerEdge
- PCI-Express 3.0 x8
- SAS/SATA
- Controller Card
- Retail Part #: 7H4CN
Note: All product details are provided by Dell
Controller Card Specification | |
| Brand: | Dell |
| Product Type: | RAID Controller |
| Interface: | SATA 6Gps/SAS 12Gps |
| Data Transfer Rate: | 1.2GB/s |
| Buffer Size: | 2GB |
| FORM FACTOR: | MINI MONO |
| DEVICES SUPPORTED: | 32 |
| PORTS: | EIGHT PORT ( 8P 2X4 INTERNAL) |
| RAID Level: | RAID 0 1 5 6 10 50 60 |
| Device Type: | Storage Controller (raid) - Plug-in Card |
Miscellaneous | |
| Dimensions: | 16.76cm x 6.44cm |
| Max Operating Temperature: | 55℃ |
Compatibility | |
| Dell PowerEdge R430 | Dell PowerEdge R530 |
| Dell PowerEdge R530XD | Dell PowerEdge R630 |
| Dell PowerEdge R640 | Dell PowerEdge R730 |
| Dell PowerEdge R730XD |