779791-001 HP Ethernet 10Gb Dual Port 546SFP+ Adapter
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 779791-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 10Gb
- 546SFP+
- PCI Express 3.0 x8
- Dual Port
- 10GBase-X
- Ethernet Network Adapter
- Part #: 779791-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HP Ethernet 10Gb 2-port 546FLR-SFP+ Adapter is designed to optimize Cloud efficiency, and improve performance and security of applications - especially where IO, block storage and database performance are critical and the need for maximum VM density and up-scalability are greatest.
The HP Ethernet 546SFP+ can provide up to 40Gbps of converged bi-directional Ethernet bandwidth, helping to alleviate network bottlenecks.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | 10Gigabit Ethernet Card |
| Media Type Supported: | Optical Fiber |
| Model: | 546SFP+ |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| RAM: | 128MB |
| Data Link Protocol: | 10 GigE |
| Interface: | PCI-Express 3.0 x8 |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Network Technology: | 10GBase-X |
| Device Supported: | Server |
| Total Number of Ports: | Dual |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1 lbs |
| Height: | 2.2" |
| Depth: | 9.5" |
| Width: | 7.5" |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant DL120 Gen9 | HP ProLiant DL60 Gen9 | |
| HP ProLiant DL160 Gen9 | HP ProLiant DL80 Gen9 | |
| HP ProLiant DL180 Gen9 | HP ProLiant ML110 Gen9 | |
| HP ProLiant DL20 Gen9 | HP ProLiant ML150 Gen9 | |
| HP ProLiant DL360 Gen9 | HP ProLiant ML350 Gen9 | |
| HP ProLiant DL380 Gen9 | HP ProLiant XL170r Gen9 | |
| HP ProLiant DL560 Gen9 | HP ProLiant XL190r Gen9 | |
| HP ProLiant DL580 Gen8 | HP ProLiant XL230a Gen9 | |