462976-001 HP 650 mAh P-Series Battery
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 462976-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- P-Series
- 650 mAh
- Proprietary Battery Size
- Storage Controller
- Part #: 462976-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HP 650 mAh 4.8V NiMH P-Series Battery Kit upgrade.
Controller Card Specification | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Memory Backup Battery |
| Capacity: | 650mAh |
| Series: | P-Series |
| Battery cable: | 15POS, 28AWG,600mm |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 281g |
| Height: | 5 in |
| Depth: | 7 in |
| Width: | 9 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| ProLiant BL460c Gen6/Gen7 | ProLiant ML110 Gen6/Gen7 | |
| ProLiant DL1000 | ProLiant ML150 Gen6 | |
| ProLiant DL120 Gen6/Gen7 | ProLiant ML310 Gen5p | |
| ProLiant DL165 Gen7 | ProLiant ML330 Gen6 | |
| ProLiant DL170h Gen6 | ProLiant ML350 Gen6 | |
| ProLiant DL180 Gen6 | ProLiant ML370 Gen6 | |
| ProLiant DL185 Gen5 | ProLiant SL160z Gen6 | |
| ProLiant DL320 Gen6 | ProLiant SL165s Gen7 | |
| ProLiant DL360 Gen6/Gen7 | ProLiant SL165z Gen7 | |
| ProLiant DL365 Gen5 | ProLiant SL170s Gen6 | |
| ProLiant DL370 Gen6 | ProLiant SL170z Gen6 | |
| ProLiant DL380 Gen6 | ProLiant SL2x170z Gen6 | |
| ProLiant DL385 Gen6/Gen7 | ProLiant SL390s Gen7 | |
| ProLiant DL785 Gen5/Gen6 | ProLiant WS460c Gen6 | |
| ProLiant DL980 Gen7 | ||