01DE973 Lenovo 16GB PC4-21300 DDR4-2666MHz ECC Reg Dual Rank Memory
- Brand: Lenovo
- Product Code: 01DE973
- Availability: In Stock
Product Description
Lenovo 16GB PC4-21300 DDR4-2666MHz ECC Reg Dual Rank Memory
Highlighted Features
- Memory
- 16GB
- Dual Rank
- CL19
- PC4-21300
- DDR4-2666MHz
- Registered
- Memory Speed 2666MHz
- Retail Part #:01DE973
- Part #: 7X77A01303
Note: All product details are provided by Lenovo.
01DE973 is a Lenovo 16GB DDR4 ECC Registered Server Memory Module designed for ThinkSystem servers. It operates at 2666 MHz (PC4-21300), features Error-Correcting Code (ECC) for reliability, and is a registered (RDIMM) module with 288 pin.
Memory Specification | |
| Brand: | Lenovo |
| Size: | 16GB |
| Memory Speed: | 2666MHz |
| Memory Specification: | PC4-21300 |
| Memory Standard: | DDR4 |
| Type: | Memory |
| Memory Technology: | DDR4 SDRAM |
| Features: | Dual Rank |
| CAS Latency: | CL19 |
| Form Factor: | RDIMM |
| Buffered/Registered: | Registered |
| Error Checking: | ECC |
| Number of Pins: | 288-pin |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1 lbs |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |