Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
Y3H8J Dell PowerEdge R630 R730 1100W 80 Plus Platinum Hot Swap Power Supply
$43.99
Product Description
Dell PowerEdge R630 1100W 80 Plus Platinum Hot Swap Power Supply
Highlighted Features
- Dell
- PowerEdge
- 1100W
- 80 Plus Platinum
- Hot Swap
- Power Supply
- Retail Part #: Y3H8J
- Optional Part #: 0Y3H8J
Note: All Product detail are provided by Dell-Enterprises.
Dell Y3H8J is an 1100W, hot-plug, 80 PLUS Platinum-certified server power supply unit (PSU) designed for enterprise environments. Engineered for maximum energy efficiency, it delivers stable and reliable power for continuous mission-critical applications and data centers.
Power Supply Specification | |
| Brand: | Dell |
| Product Type: | Power Supply |
| Input Voltage: | 100-240V AC |
| Output Power: | 1100 W |
| Frequency Range: | 50-60 GHz |
| Upgrade Type: | System Specific |
| Hotpluggable: | Yes |
| Form Factor: | Plug in Module |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2 lb |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | Server |
| Efficiency: | 94% |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| Dell PowerEdge R530 | Dell PowerEdge R530XD | |
| Dell PowerEdge R540 | Dell PowerEdge R630 | |
| Dell PowerEdge R640 | Dell PowerEdge R730 | |
| Dell PowerEdge R730XD | Dell PowerEdge R740 | |
| Dell PowerEdge R740XD | Dell PowerEdge R740XD2 | |
| Dell PowerEdge T330 | Dell PowerEdge T440 |