New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SR326 Intel Xeon E3-1270 v6 Quad-Core 3.80GHz 8MB 72W FCLGA1151 Processor
$46.00
Product Description
Intel Xeon E3-1270 v6 Quad-Core 3.80GHz 8MB 72W FCLGA1151 Processor
Highlighted Features
- Intel Xeon
- E3-1270 v6
- Quad-Core
- 3.80GHz
- 8MB
- 72W
- FCLGA1151
- Processor
- Retail Part #: SR326
Note: All product details are provided by Intel Corporation
Enhanced SpeedStep Technology; Turbo Boost Technology; Intel Extended Memory 64 Technology; Execute Disable Bit Capability; Intel Virtualization Technology (VT-X); Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d); Intel VT-X with Extended Page Tables (EPT); Trusted Execution Technology; Idle States; Hyper-Threading Technology; Demand Based Switching; Thermal Monitoring Technologies; Intel vPro Technology; AES New Instructions.
Specification |
|
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | E3-1270 v6 |
| Product Type: | Processor |
| Number of Cores: | 4 |
| Base Frequency: | 3.80GHz |
| Max Turbo Frequency: | 4.20GHz |
| Number of Threads: | 8 |
| Cache: | 8MB |
| Bus Speed: | 8GT/s |
| TDP: | 72 Watt |
| Sockets Supported: | FCLGA1151 |
| Memory & Core Details | |
| Max Memory Size: | 64 GB |
| Memory Types: | DDR4 |
| Max Memory Channels: | 2 |
| ECC Memory Supported: | Yes |
| Technologies Supported | |
| Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Intel Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel Transactional Synchronization Extensions: | No |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set: | 64-bit |
| Instruction Set Extensions: | Intel AVX2 |
| Idle States: | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep® Technology: | Yes |
| Intel Demand Based Switching: | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
Dimensions Specifications |
|
| Dimension: | ‎52.5mm x 51mm |
Miscellaneous |
|
| Specification Code: | SR22M |