Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SR2R6 Intel Xeon E5-2620 v4 8-Core 2.10GHz 20MB 85W FCLGA2011-3 Processor
$11.99
Product Description
Intel Xeon E5-2620 v4 8-Core 2.10GHz 20MB 85W FCLGA2011-3 Processor
Highlighted Features
- Intel Xeon
- E5-2620 v4
- 8-Core
- 3.50GHz
- 20MB
- FCLGA2011-3
- Processor
- Retail Part #: SR2R6
Note: All product details are provided by Intel Corporation.
Enhanced SpeedStep Technology; Intel Extended Memory 64 Technology; Execute Disable Bit Capability; Intel Virtualization Technology (VT-X); Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d); Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT); Trusted Execution Technology; Idle States; Demand Based Switching; Thermal Monitoring Technologies; Intel vPro Technology; AES New Instructions.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | E5-2620 v4 |
| Product Type: | Intel Xeon |
| Number of Cores: | 8 |
| Total Threads : | 16 |
| Processor Base Frequency: | 2.10GHz |
| Cache: | 20MB |
| Bus Speed: | 8.00 GT/s |
| TDP: | 85 W |
| Sockets Supported: | FCLGA2011-3 |
| Memory Details | |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 1.5 TB |
| Memory Types: | DDR41600/1866/2133/2400 |
| Max Memory Bandwidth | 68.3 GB/s |
| Max # of Memory Channels | 4 |
| ECC Memory Supported: | Yes |
| Technologies Supported | |
| Intel Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Intel vPro Technology: | Yes |
| Intel Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel Virtualization Technology: | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O :VT-d | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set: | 64-bit |
| Instruction Set Extensions: | Intel® AVX2 |
| Idle States: | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology: | Yes |
| Intel Demand Based Switching: | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
| Intel Flex Memory Access: | No |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1 pound |
| Dimension: | 2.1 x 2 x 1.5 inches |
Miscellaneous | |
| Specification Code: | SR2R6 |
| Other Code: | CCM8066002032201 , BX80660E52620V4 |