PWR-C1-1100WAC Cisco 1100W AC Switch Power Supply Module
Product Description
Cisco 1100W AC Switch Power Supply Module
Highlighted Features
  • Cisco
  • 1100W
  • AC
  • Switch
  • Power Supply
  • Module
  • Retail Part #: PWR-C1-1100WAC
Note: All Product detail are provided by Cisco.
PWR-C2-1100WAC is a Cisco Catalyst Switch 3850 Series Switch Power Supply, delivering 1100W AC power for Cisco 3850 switches.
Power Supply Specification
Brand: Cisco
Product Type:Switch Power Module
Input Voltage: AC 110 - 240 V
Input Current: 12- 16 Ampere
Power Capacity: 1100 W
Frequency Range: 50/60 GHz
Storage Temperature 0 to 70° C
Upgrade Type:System Specific
Hotpluggable:Yes
Form Factor: Plug in Module
Dimensions Specifications
Weight:4 lb
Dimension: 10 x 8 x 4 in