SR22P Intel Xeon E5-4660 v3 14 Core 2.10GHz 35MB 120W FCLGA2011-3 Processor
- Brand: Intel
- Product Code: SR22P
- Availability: In Stock
Product Description
Intel Xeon E5-4660 v3 14 Core 2.10GHz 35MB 120W FCLGA2011-3 Processor
Highlighted Features
- Intel Xeon
- E5-4660 v3
- 14 Core
- 2.10GHz
- 35MB
- 120W
- FCLGA2011-3
- Processor
- Retail Part #: SR22P
Note: All product details are provided by Intel Corporation.
The Intel Xeon E5-4660 v3 is 14 Core Processor. This Intel Xeon part using the Haswell architecture with Socket 2011-3. Intel Xeon E5-4660 v3 has 35MB MB of L3 cache and operates at 2.10GHz by default, but can boost up to 2.90GHz, depending on the workload.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | E5-4660 v3 |
| Code Name: | Haswell |
| Product Type: | Processor |
| Number of Cores: | 14 |
| Lithography: | 22 nm |
| Base Frequency: | 2.10GHz |
| Max Turbo Frequency: | 2.90GHZ |
| Cache: | 35 MB |
| Number of Threads: | 28 |
| Max # of QPI Links: | 2 |
| TDP: | 120 W |
| Sockets Supported: | FCLGA2011-3 |
| Memory & Core Details | |
| Max Memory Size: | 768GB |
| Memory Types: | DDR4 |
| Maximum Memory Bandwidth: | 68GB/s |
| Max Memory Channels: | 4 |
| ECC Memory Supported: | Yes |
| Technologies Supported | |
| dd Intel® Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Instruction Set: | 64-bit |
| Intel® Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions: | No |
| Intel® 64: | Yes |
| # of AVX-512 FMA Units: | 2 |
| Instruction Set Extensions: | Intel® AVX2 |
| Intel® Volume Management Device (VMD): | Yes |
| Intel® Resource Director Technology: | Yes |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 1 lb |