100-000000311 AMD EPYC 7R13 48-Core 2.65GHz 256MB "No Vendor Locked" Processor
- Brand: AMD
- Product Code: 100-000000311
- Availability: In Stock
Product Description
AMD EPYC 7R13 48-Core 2.65GHz 256MB "No Vendor Locked" Processor
Highlighted Features
- AMD
- EPYC 7R13
- 48-Core
- 2.65GHz
- 256MB
- "No Vendor Locked"
- Processor
- Retail Part #: 100-000000311
Note: All product details are provided by AMD.
Enhance server functionality with the AMD EPYC 7413 Processor. With its clock frequency of 2.65 and It offers a 256 MB L3 cache memory for quick access of frequently used data from the main memory.
Specification | |
| Brand: | AMD |
| Processor Family: | AMD EPYC |
| Product Line: | AMD EPYC 7413 |
| Number of Cores: | 48 |
| Number of Threads: | 96 |
| Base Clock: | 2.60GHz |
| L3 Cache: | 256 MB |
| Default TDP: | 280 W |
| CPU Socket: | SP3 |
| Socket Count: | 1P/2P |
| Connectivity | |
| PCI Express Version: | PCIe 4.0 x128 |
| System Memory Type: | DDR4 |
| Memory Channels: | 8 |
| System Memory Specification: | Up to 3200MHz |
| Per Socket Mem BW: | 204.8 GB/s |
| Key Features | |
| Supported Technologies: | AMD Infinity Architecture |
| Workload Affinity: | Analytics, CAE/CFD/FEA, ERM/SCM/CRM apps, High capacity data mgmt (NR/RDBMS), Cache-sensitive scale-up/out, VM Density |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight : | 1 lb |