In Stock
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
P40484-B21 HPE 3.84TB NVMe Gen4 SFF RI U.3 Basic Carrier SSD
$740.00
- Stock: In Stock
- Brand: Hewlett Packard
- Model: P40484-B21
- Weight: 1.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: P40484-B21
Product Description
HPE 3.84TB NVMe Gen4 SFF RI U.3 Basic Carrier SSD
Highlighted Features
- HPE
- 3.84TB
- NVMe Gen4
- SFF
- Read Intensive
- U.3
- Basic Carrier
- Internal SSD
- Retail Part #: P40484-B21
- Optional Part #: P41509-001
Note: All product details are provided by Hewlett Packard Enterprise.
HPE NVMe Mainstream Performance Read Intensive U.3 Static Solid State Drives are ideal for Big Data analytics cloud computing high performance compute business intelligence database applications and virtualization. Achieve higher IOPS to enhance the performance of your data center. Maintain data accuracy with full data-path error detection. Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HPE |
| Product Type: | Solid State Drive |
| Storage Capacity: | 3.84TB |
| Form Factor: | 2.5" |
| Interface Type: | NVMe Gen 4 U.3 |
| Best Use: | Mixed Use |
| Random read (4KB): | 155K IOPS |
| Random write (4KB): | 60K IOPS |
| Power Consumption: | 14.6 W |
| Operating temperature: | 0 - 70 °C |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2 lb |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 |
Miscellaneous | |
| Device Supported: | Server |
| Environmentally Friendly: | Yes |