Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
Juniper JPSU-650W-AC-AFO Network 650W Redundant Power Supply
$54.99
Product Description
Cisco 640W Switch Power Supply Module
Highlighted Features
- Juniper
- Network
- 650W
- Redundant Power Supply
- Retail Part #: JPSU-650W-AC-AFO
Note: All Product detail are provided by Juniper.
Juniper Power Supplies provide reliable power for your mission-critical applications. Juniper server components are manufactured to the highest quality standards and subjected to the most rigorous testing procedures that only genuine components will realize. Juniper manufactured Power Supplies are no exception.
Power Supply Specification | |
| Brand: | Juniper |
| Product Type: | Power Module |
| Input Voltage: | AC 100 - 240 V |
| Input Current: | 7.8 - 8.3 Ampere |
| Power Capacity: | 650 W |
| Frequency Range: | 50/60 GHz |
| Air Flow Direction: | Back-to-Front Airflow |
| Storage Temperature | 0 to 70° C |
| Upgrade Type: | System Specific |
| Hotpluggable: | Yes |
| Form Factor: | Plug in Module |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 3 lb |
| Dimension: | 12 x 4 x 4 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | Server |
| Environmentally Friendly: | Yes |