New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
MZ-WLL15TC Samsung EMC PM1723b 15.36TB PCIe NVMe U.2 2.5" 118000743 Internal SSD
from
$3,984.36
Ex Tax: $3,749.99
Product Description
Samsung EMC PM1723b 15.36TB PCIe NVMe U.2 2.5" Internal SSD
Highlighted Features
- Samsung
- EMC
- PM1723b
- 15.36TB
- PCI Express NVMe U.2
- 2.5"
- Internal SSD
- Part #: MZ-WLL15TC
Note: All product details are provided by EMC.
Samsung 118000743 PM1723b (MZ-WLL15TC) is a high-capacity 15.36TB enterprise-grade U.2 NVMe SSD designed for data centers, cloud storage, and high-performance computing. It uses PCIe Gen 3.0 x4, 3D V-NAND TLC technology to deliver fast, durable, and reliable storage for read-intensive, data-intensive workloads.
Drive Specification |
|
| Brand: | EMC |
| Storage Capacity: | 15.36TB |
| Form Factor: | 2.5" |
| Product Type: | Solid State Drive |
| Sequential Read: | Up to 3500 Mbps |
| Sequential Write: |
Up to 3200 Mbps |
| Random Read: |
Up to 1000,000 IOPS |
| Random Write: |
Up to 130,000 IOPS |
| Interface: | PCI Express NVMe U.2 |
Dimensions: |
|
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 2 lb |
Environmental Parameters |
||
| Min Operating Temperature: | 0 °C | |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |