New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
IBM 03N5298 PSeries 1Gbps Dual Port PCI Express Network Adapter
$52.95
Product Description
IBM PSeries 1Gbps Dual Port PCI Express Network Adapter
Highlighted Features
- IBM
- PSeries
- 1Gbps
- Dual Port
- PCI Express
- Network Adapter Card
- Retail Part #: 03N5298
- Option Part #: D15114-004
Note: All product details are provided by IBM.
IBM Ethernet 1Gb 2-port Adapters deliver the capability to drive either 1G speeds - providing the option for a large jump in Ethernet performance. The IBM Ethernet 1Gbps 2-port Adapter blocks installation of rogue or corrupted firmware and verifies that the executing firmware is trusted via Hardware Root of Trust and Authentication.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | IBM |
| Product Type: | Network Adapter |
| Interface: | PCI Express |
| Data Transfer Rate: | 1Gbps |
| Data Link Protocol: | 1 Gigabit Ethernet |
| Interface Type: | PCI Express |
| Total Number of Ports: | Dual Port |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Operating Temperature: | 0°C to 55°C |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | Server |
| Environmentally Friendly: | Yes |
Dimensions & Condition | |
| Weight: | 1 lb |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |