ST10000NM0016 Seagate Enterprise 10TB 7.2K RPM SATA 6Gbps 3.5" Hard Drive
- Brand: Seagate
- Product Code: ST10000NM0016
- Availability: In Stock
Product Description
Seagate Enterprise 10TB 7.2K RPM SATA 6Gbps 3.5" Hard Drive
Highlighted Features
- Seagate
- Hard Drive
- 10TB
- 6Gbps
- SATA
- 3.5"
- 7.2K
- Retail Part #: ST10000NM0016
Note: All product details are provided by Seagate.
The Seagate Enterprise Capacity 3.5 HDD (Helium) lets you turbocharge data transfers with dependably fast read/write performance. You can build maximum-density storage solutions that scale to meet your future capacity needs while slashing your TCO. Manage increasing volumes of data in cloud data centers much faster thanks to advanced write caching algorithms.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | Seagate |
| Product Line: | Enterprise |
| Size: | 10TB |
| Data Transfer Rate: | 6GB/s |
| Form Factor: | 3.5" |
| Average Latency: | 8.5 ms |
| Bytes per Sector: | 512 |
| Interface: | SATA |
| Spindle Speed: | 7200 RPM |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1.8 lb |
| Height: | 1.028 in |
| Width: | 4.010 in |
| Depth: | 5.787 in |
Temperature Specifications | |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Max Operating Temperature: | 60C° |