656087-001 HP Infiniband QDR/Ethernet 10Gb 2-port 544M Adapter
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 656087-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 10Gbps
- 544M
- PCI Express 3.0 x8
- 10GBase-X
- Dual Ports
- 10Gigabit Ethernet Card
- Part #: 656087-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HP Flex-10 10Gbps Dual Port 554M adapter features the next generation of 10Gbps Ethernet offering in a single chip solution on a Flexible LOM form factor further reducing power requirements for dual ports of 10Gb Ethernet. It is designed for use with HP BladeSystem c-Class Gen8 servers.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | 10Gigabit Ethernet Card |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Interface: | PCI-Express 3.0 x8 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Availability: | Special Order |
| Total Number of Ports: | Dual Port |
| Network Technology: | 10GBase-X |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Protocol supported: | Ethernet |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Height: | 7 in |
| Depth: | 2 in |
| Width: | 8.5 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant BL420c Gen8 | HP ProLiant BL460c Gen8/Gen9 | |
| HP ProLiant BL465c Gen8 | HP ProLiant BL660c Gen8 | |
| HP ProLiant WS460c Gen8 | ||