412799-001 HP Smart Array E200/128 BBWC Controller Card
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 412799-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- E200/128
- 3Gbps
- Smart Array
- PCI-Express x4
- SAS
- Dual Port
- BBWC
- Controller Card
- Retail Part #: 412799-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HP Smart Array E200 SAS Raid Controller is a standard Flexible Smart Array, SAS RAID controller that provides enterprise class storage performance & data protection.
It features two internal physical links and delivers increased server uptime by providing advanced storage functionality & pre-failure warning.
Controller Card Specification | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | SAS Controller |
| Upgrade Type: | System Specific |
| Sub-Category: | Smart Array |
| Generation: | E200 |
| Interface Type: | PCI-Express x4 |
| RAID Level: | RAID 1,1+0,0,5 |
| Ports: (External) | SAS Ports / 2 |
| SAS Connector: | 2 SFF-8484 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Supported Devices: | Hard Drive Disk Array Raid |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC SPARC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
Dimensions Specifications | |
| Height: | 4.4 in |
| Depth: | 12.3 in |
| Width: | 12.3 in |