Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
656088-002 HP Infiniband FDR 10Gb/40Gb 2-port 544M Adapter
from
$122.19
Ex Tax: $115.00
- Stock: 4
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 656088-002
- Weight: 2.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 656088-002
Highlighted Features
- HP
- 10Gb/40Gb
- 544M
- Infiniband
- PCI Express 3.0 x8
- Dual Port
- Ethernet Network Adapter
- Retail Part #: 656088-002
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HP NC382T is a high performance PCI Express (PCIe) Dual Port, copper, multifunction Gigabit Server Adapter for the discerning Proliant customer used to optimum performance.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | 40Gigabit Ethernet Card |
| Product Model: | 544M |
| Interface: | PCI-Express 3.0 x8 |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Data Transfer Rate: | 10GB/40GB/s |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 2 |
| Total Number of Ports: | Dual |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.45 kg |
| Height: | 3.9 in |
| Width: | 3.5 cm |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant BL460c Gen9 | HP ProLiant WS460c Gen8 | |