SRKHR Intel Xeon Platinum 8380 40-Core 2.30GHz 60MB 270W LGA4189 Processor
- Brand: Intel
- Product Code: SRKHR
- Availability: In Stock
Product Description
Intel Xeon Platinum 8380 40-Core 2.30GHz 60MB 270W LGA4189 Processor
Highlighted Features
- Intel
- Xeon Platinum 8380
- 40-Core
- 2.30GHz
- 35.75MB
- 270W
- LGA4189
- Processor
- Retail Part #: SRKHR
Note: All product details are provided by Intel Corporation
The Intel Xeon Platinum 8380 is 40 Core Processor. This Intel Xeon part using the Ice Lake architecture with Socket 4189. Intel Xeon Platinum 8380 has 35.75MB of L3 cache and operates at 2.30GHz by default, but can boost up to 3.40GHz, depending on the workload.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | 8380 |
| Product Type: | Processor |
| Number of Cores: | 40 |
| Base Frequency: | 2.30GHz |
| Max Turbo Frequency: | 3.40GHz |
| Number of Threads: | 80 |
| Cache: | 35.75MB |
| Thermal Design Power: | 270 W |
| Sockets Supported: | FCLGA4189 |
| Memory & Core Details | |
| Max Memory Size: | 6TB |
| Memory Types: | DDR4-3200 |
| Max Memory Channels: | 8 |
| ECC Memory Supported: | Yes |
| Technologies Supported | |
| Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Intel Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel Transactional Synchronization Extensions: | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set: | 64-bit |
| Instruction Set Extensions: | Intel® AVX2, Intel® AVX-512 |
| Idle States: | Yes |
| Intel® Virtualization Technology: | Yes |
| Intel® Total Memory Encryption: | Yes |
| Intel® AES New Instructions: | Yes |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 1lb |