SR337 Intel Core i5-7500T Quad-Core 2.70GHz 8.00GT/s 6MB LGA1151 Processor
- Brand: Intel
- Product Code: SR337
- Availability: In Stock
Product Description
Intel Core i5-7500T Quad-Core 2.70GHz 8.00GT/s 6MB LGA1151 Processor
Highlighted Features
- Intel
- Core i5-7500T
- Quad-Core
- 2.70GHz
- 8.00GT/s
- 6MB
- LGA1151
- Processor
- Retail Part #: SR337
Note: All product details are provided by Intel Corporation.
The Intel Core i5-7500T is 4-Core Processor. This Intel part using the kabylake architecture with Socket 1151. Intel Core i5-7500T has 6MB of L3 cache and operates at 2.70 GHz by default, but can boost up to 3.30 GHz, depending on the workload.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | i5-7500T |
| Series: | Core i5 |
| Code Name: | Kabylake |
| Product Type: | Processor |
| Number of Cores: | 4 |
| Lithography: | 14 nm |
| Base Frequency: | 2.70 GHz |
| Max Turbo Frequency: | 3.30 GHz |
| Cache: | 6 MB |
| Bus Speed: | 8 GT/s |
| Number of Threads: | 4 |
| TDP: | 35 W |
| Sockets Supported: | FCLGA1151 |
| Memory & Core Details | |
| Max Memory Size: | 64 GB |
| Memory Types: | DDR4-2133 DDR3L-1333 |
| Max Memory Channels: | 2 |
| ECC Memory Supported: | No |
| Technologies Supported | |
| Intel® Speed Shift Technology: | Yes |
| Instruction Set: | 64-bit |
| Intel® Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
| Intel® Hyper-Threading Technology: | No |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions: | Yes |
| Idle States: | Yes |
| Intel® 64: | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep® Technology: | Yes |
| Instruction Set Extensions: | Intel® AVX2 |
| Intel® Identity Protection Technology: | No |
| Enhanced Intel SpeedStep® Technology: | Yes |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 1 lb |